Almanca Hindistan’da ilk yabancı dil olma yolunda

KREFELD – Hindistan’da Alman kültürünü yaymak için uzun yıllardır uğraş veren Goethe Enstitüsü önemli bir başarıya imza attı. Hindistan, 2017 yılına kadar bin devlet okulunda Almancanın ilk yabancı dil olarak okutulmasına karar verdi. Karar uygulanmaya başladıktan on yıl sonra Hindistan’da bir milyon öğrenci Almanca öğrenmiş veya temel dil bilgilerini almış olacak.

Devrim niteliğindeki bu karar ile Almanya Hindistan’la olan ilişkilerini her alanda derinleştirmeyi amaçlıyor. Almanya’nın Yeni Delhi Büyükelçisi Michael Steiner, yükselen Hindistan’ın firmalar için gelecek vaat ettiğini söylüyor. Almanca konuşabilen Hindistanlı kalifiye elemana şimdiden çok ihtiyaç olduğunu kaydeden Steiner, Hindistan’da çok yetenekli elemanların bulunduğunu dile getiriyor. Almanya yetenekli üniversite öğrencilerine ve kalifiye elemanlara ihtiyaç duyduğu için, bu açığı bu şekilde kapatmaya çalıştığı biliniyor. İhracat ülkesi Almanya’nın Hindistan gibi 1,2 milyar nüfusu olan bir ülkeyle yeni ortaklıklar kurması bekleniyor.

Şimdilik bin okulla başlayan uygulamanın gerçekleşmesi o kadar da kolay olmayacak. ‘Bin okulda Almanca’ projesinin sorumlusu Puneet Kaur, üç ila beş yıl arasında bin Almanca öğretmeni bulmak gerektiğini, şu ana kadar ise sadece 250 ila 300 okulun öğretmene sahip olduğunu söylüyor. Hindistan’ın büyüklüğü ve çoğu bölgelerin uzaklığı nedeniyle öğretmen bulmanın kolay olmadığını söyleyen Kaur, “Ayrıca 200 bin rupi (290 euro) olan maaş, bilhassa Delhi ve Mumbai gibi büyük şehirlerde oturan kişiler için az bir ücret.” diyor. Dil eğitimini tamamlayanlar genellikle daha iyi bir kazanç sağladığı için ekonomi alanına kayıyor.

(CİHAN)

Önceki yazıyı okuyun:
Almanca Karışık Yararlı Cümleler 4

1. lâstik patlamış olmak > eine Reifenpanne haben 2. Söylemek kolay! > Leicht gesagt! 3. …den farklı olmak/ayrılmak > sich...

Kapat