ALMANYA’DAKİ GÖÇMEN ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI ARTIYOR

Almanya’da 4 bin 600 öğrenciyi kapsayan bir araştırma, göçmen öğrencilerin matematik, fen ve Almanca derslerindeki başarılarının büyük artış gösterdiğini ortaya koydu.

Uluslararası İlkokul Okuma Araştırması (İGLU) ve Uluslararası Matematik ve Fen Çalışmaları Eğilimi (TİMSS) Araştırmaları Bilimsel Direktörü Wilfried Bos, 2001 yılından 2011 yılına kadar göçmen ailelerden gelen çocukların eğitim seviyesinde yüzde 25’lik genel bir yükseliş göründüğünü kaydetti.

Bos, göçmen çocukların başarısındaki artış sayesinde Alman eğitim sisteminin uluslararası alandaki notunu koruduğunu ifade etti.

“Çocuklarımız çok ve severek okuyorlar. Bu da ilkokullarımızın ve aynı zamanda ebeveynlerin başarısını gösteriyor.” diye konuşan Bos, çocukların sadece yüzde 0,8’inin evde Almanca konuşmadığına dikkat çekti. Bos, “Bu tablo varken paralel toplumdan söz edilemez. Göçmenler uyum sağlamaya çaba sarf ediyor ve bu konuda kararlılar.’ diye konuştu.

Uluslararası karşılaştırmada Güney Kore, Tayvan ve Japonya matematikte ön sıralarda gelirken, Birleşik Arap Emirlikler, İran ve Suudi Arabistan en alt sıralarda. Okuma alanında ise Alman öğrencileri diğer alanlara göre daha başarılı. Burada dördüncü sınıf öğrencilerinin sadece yüzde 15,4 minimum gereksinimleri yerine getiremiyor. Ülkeler arasında okuma alanında 13’üncü sırayı alan Almanya’nın önünde Rusya, Finlandiya ve Kuzey İrlanda yer alırken, son sıralarda Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Endonezya görünüyor. CİHAN

Önceki yazıyı okuyun:
Günlük Hayatta Kullanılan Almanca Kelimeler

  Evet : Ja (ya) Hayır : Nein (nayn) Teşekkür ederim : Danke (dankı) Çok teşekkür ederim : Danke sehr (dankı ze:r) Rica ederim...

Kapat