DÜNYADA ALMANCAYA İLGİ ARTIYOR

Goethe Enstitüsünün 8 Eylül Almanca Günü münasebetiyle yaptığı açıklamaya göre dünyada Almancaya olan ilgi rekor seviyeye ulaştı.

Goethe Enstitüsünün 8 Eylül Almanca Günü münasebetiyle yaptığı açıklamaya göre dünyada Almancaya olan ilgi rekor seviyeye ulaştı. En çok Almanca öğrenilen ülke olarak Polonya, Rusya’yı geride bırakırken özellikle güney Avrupa’da Almancaya olan ilgide patlama yaşanıyor. Polonya’da 2,4 milyon insan Almanca öğreniyor.

Goethe Enstitülerinde Almanca kurslarına katılanların sayısında da yeni bir rekor sayıya ulaşıldı. 2011 yılında Goethe Enstitülerinin kurslarına 234 bin 587 kişi katılırken bu artışın 2012 yılında da sürdüğünün gözlendiği bildirildi. Özellikle Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ekonomik krizin yaşandığı güney Avrupa ülkelerinde Almancaya olan ilgide adeta bir patlama yaşandığı belirtiliyor. Almanca kurslarına ilgi İspanyada yüzde 40 oranında artmış durumda. Goethe Enstitüsü ise Almanya Dışişleri Baklanlığının da desteği ile “Almanca ile mesleğe” gibi sloganlar ile bu talebe karşılık vermeye ve ülkesinde ekonomik gelecek göremediği için Almanya’da iş arayan gençlere dil konusunda imkânlar sunmaya çalışıyor.

ALMANCA AMERİKA’DA ÜÇÜNCÜ YABANCI DİL

Goethe Enstitüsü’nün sunduğu imkânlar arasında uzaktan takip edilen kursların olduğu da belirtiliyor. Bu arada beş yıldır devam eden “Schulen: Partner der Zukunft” (PASCH) isimli Dışişleri Bakanlığı destekli kampanya çerçevesinde dünyada bin 500 okulda Almanca kursları sunuluyor. Bu bağlamda Hindistan’da ‘100 okulda Almanca’ başlıklı girişim ile ilk etapta 150 bin, uzun vadede ise bir milyon gencin Almanca kurslarına katılımı amaçlanıyor. Almanca için önemli ülkelerden birini de Amerika Birleşik Devletleri oluşturuyor. Bu yıl 40’inci yılını kutlayan Alman Amerikan Ortaklık Programı çerçevesinde 800 okul ortaklığı ve bu ortaklık kapsamında iki ülkeden 260 bin öğrencinin diğer ülkeyi yerinde tanıması sağlandı. Almancanın Amerika Birleşik Devletlerin yabancı dil olarak üçüncü sırada geldiği belirtiliyor. CİHAN

Önceki yazıyı okuyun:
ALMANYA’DAKİ GÖÇMEN ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI ARTIYOR

Almanya’da 4 bin 600 öğrenciyi kapsayan bir araştırma, göçmen öğrencilerin matematik, fen ve Almanca derslerindeki başarılarının büyük artış gösterdiğini ortaya...

Kapat