Viyana’da Almanca Hazırlık Kursları

Avusturya’da eğitim dili Almanca olduğundan, bölümünüze başlayabilmeniz için ileri derecede Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanca bilgisi yetersiz olan öğrenciler tüm üniversiteler tarafndan akredite edilen kurslarda Almanca hazırlık programına alınırlar. Bu program Avusturya Federal Eğitim Bakanlığı gözetiminde yürütülmekte olup, Viyana’daki tüm üniversiter için geçerlidir.Almanca hazırlık programına alınan öğrencilerin lisans eğitimine kabul edilecek düzeye gelmeleri 2 dönemde gerçekleşmektedir. Bu süre yeterli düzeye gelmeyen adaylarda 3 döneme kadar uzayabilir.Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans eğitimi alacakları bölüme kayıt yaptırabilirler. Bazı bölümlere girmek için Almanca yeterliliğinin yanısıra bazı ek yeterlilik sınavlarına da alınabilirsiniz.

Viyana’daki kurslarda Almanca eğitimi 3 seviyede verilmektedir.

  1. Grundstufe (Baslangiç seviyesi),
  2. Mittelstufe (Orta seviye)
  3. Oberstufe (Üst seviye).

Viyana üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrenciler, Avusturya Federal Eğitim Bakanlığınca akredite olmuş olan aşağıdaki okullarda hazırlık eğitimi alabilirler.

VWU – Vorstudienlehrgang der Wiener Universitaeten

www.vwu.at

VWU Viyana üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösterir. Güz dönemi Ekim ayının başında başlar ve Ocak ayının sonuna kadar devam eder. Bahar dönemi ise Mart başlangıcından Hazıran sonuna kadar sürer.Yeterli seviyeye gelen öğrenci üniversiteye başlamak için dil sınavına girer. Kurs ücreti dönemlik 370 Avro’dur.

ORIENT – Österreichische Orient-Gesellschaft Hammer-Purgstall

www.orient-gesellschaft.at

Orient Viyana üniversitelerinin akredite ettiği üç Almanca kursundan bir diğeridir. Güz dönemi Ekim ayının başında başlar ve Ocak ayının sonuna kadar devam eder. Bahar dönemi ise Mart başlangıcından Hazıran sonuna kadar sürer. Diğer kurslardan farklı olarak geç gelen Öğrenciler için Kasım ayında da yeni kurs başlangıç tarihleri vardır. Yeterli seviyeye gelen öğrenci üniversiteye başlamak için dil sınavına girer. Kurs ücreti dönemlik 400 Avro’dur.

WIHOK – Wiener Internationale Hochschulkurse

www.univie.ac.at/WIHOK

Güz dönemi Ekim ayının başında başlar ve Ocak ayının sonuna kadar devam eder. Bahar dönemi ise Mart başlangıcından Hazıran sonuna kadar sürer.diğer kurslardan farklı olarak öğrenci tüm kurlari başarıyla tamamladığı takdirde Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi ve Viyana Ziraat Üniversitesinin dil yeterlik sınavlarından muaf olur ve doğrudan üniversite eğitimine başlar.

Önceki yazıyı okuyun:
Almanca Telaffuz Kılavuzu

Almancada genel olarak yazıldığı gibi okunur. Ancak bazı istisnalar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir: ä : a harfi üzerine inceltme işareti (Umlaut)...

Kapat