Euro bölgesinde sanayi üretimi azaldı

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi temmuz ayında yüzde 1,5 oranında azalırken, Avrupa Birliği’nde (AB) ise yüzde 1 geriledi. Ekonomistlerin beklentisi Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin yüzde 0,3 oranında azalması yönündeydi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayımladığı verilere göre, 17 üyeli Euro Bölgesi’nde Temmuz ayında sanayi üretimi önceki aya göre yüzde 1,5 oranında, 28 üyeli AB’de ise yüzde 1 oranında düşüş gösterdi. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi haziran ayında yüzde 0,6 oranında, AB’de ise 0,9 oranında artmıştı.

Yıllık bazda ise sanayi üretimi, Euro Bölgesi’nde yüzde 2,1 oranında, AB’de yüzde 1,7 oranında düşüş kaydetti.

AB üyeleri arasında sanayi üretiminde aylık bazda en fazla düşüş yüzde 8,7 ile İrlanda, yüzde 6,7 ile Malta, yüzde 3,2 ile Portekiz, yüzde 2,8 ile Yunanistan ve yüzde 2,3 ile Almanya’da gerçekleşti. En fazla artış ise yüzde 3,3 ile Litvanya, yüzde 2,3 ile Danimarka, yüzde 2,1 ile Estonya ve yüzde 2 ile Finlandiya’da görüldü. İngiltere’de temmuz ayında sanayi üretiminde değişim yaşanmadı.

Sanayi üretiminde yıllık bazda en fazla düşüş yüzde 8,2 ile Yunanistan’da gerçekleşirken, bunu yüzde 7,9 ile İrlanda, yüzde 7,7 ile Malta ve yüzde 6,2 ile İsveç izledi. Sanayi üretimi en fazla artan ülkeler ise yüzde 7,8 ile Estonya, yüzde 7,3 ile Romanya ve yüzde 3,8 ile Polonya olarak sıralandı.

BRÜKSEL (AA)