TÜRKİYE’DE ALMANCA ÖĞRETMENİ AÇIĞI VAR

almanca icon

Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Grup Başkanvekili ve Federal Milletvekili Ekin Deligöz “Türkiye’de Almanca öğretmenlerin önemi ciddiye alınmalı.

 

 Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Grup Başkanvekili ve Federal Milletvekili Ekin Deligöz “Türkiye’de Almanca öğretmenlerin önemi ciddiye alınmalı.” dedi.Berlin’de basın açıklaması yapan Ekin Deligöz, Türkiye’de yıllardır atama bekleyen çok sayıda Almanca öğretmenin olduğunu söyledi. Deligöz, öğretmen açığı sebebiyle çok sayıda öğrencinin Almanca dersi alamadığını ifade etti.

Küreselleşen bir dünyada birden fazla yabancı dilin bilinmesinin mesleki açıdan hayati önem taşıdığını ifade eden Deligöz, Türkiye’de Almanca dersi alan öğrencilerin, bu dile hakim olmalarının birçok açıdan fayda sağladığını belirtti. Almanya’ya göç edenlerin Almanca bilgisi sayesinde ülkeye çok daha rahat uyum sağladıklarına dikkat çeken Deligöz, Almanya’da üniversite eğitimini sürdürmek isteyenler için de dil bilmenin büyük avantaj sağladığının altını çizdi. Deligöz “Avantajlar bununla da sınırlı kalmıyor. Türkiye’ye her yıl milyonlarca Alman turistin geldiğini varsaydığımızda, Akdeniz’den Ege’ye kadar uzanan sahil kıyısı Almancayı çok iyi kullanan insanlar için vazgeçilmez bir ekmek teknesi oluyor. Bundan Alman turistleri de etkiliyor. Bu da doğal olarak Türk turizmine maddi açıdan olumlu yansıyor.” dedi.
CİHAN

 

Önceki yazıyı okuyun:
DÜNYADA ALMANCAYA İLGİ ARTIYOR

Goethe Enstitüsünün 8 Eylül Almanca Günü münasebetiyle yaptığı açıklamaya göre dünyada Almancaya olan ilgi rekor seviyeye ulaştı. Goethe Enstitüsünün 8...

Kapat